Rok 2021
Aj tento rok je poznačený pandémiou a mnohými obmedzeniami.
Osadenie pomníka k úcte sv. Michala archanjela – marec 2021
Prvý drevený chrám sa spomína už v roku 1428, neskôr murovaný v roku 1780 s patrocíniom sv. Michala archanjela. Aj v slovanskom prostredí je úcta sv. Michala po Panne Márii najčastejšia. Dá sa predpokladať teda už aj od roku 1428. Po stáročia bol a stále ho možno aj dnes nazývať spolupatrónom celej našej farnosti.
K jeho úcte je zhotovená ikona v chráme, ktorá pripomína zázrak v Kolosách. V mesiaci marec sa uskutočnilo dielo postavenia pomníka sv. Michala archanjela oproti chrámu, aby tak aj viditeľne bol cieľom úcty a pomoci v ochrane voči Zlu, ktorého rozsah do budúcnosti cirkvi i sveta pred vyše storočím videl v zjavení aj pápež Lev XIII., a otrasený týmto videním zostavil pre Cirkev modlitbu k sv. Michalovi, vodcovi nebeských beztelesných síl.
V tomto pomníku je osadená aj časť skaly z Gargana (Taliansko), kde sa sv. Michal archanjel zjavil v 5. storočí a ktoré je jedným z najväčších pútnických miest na svete k úcte sv. Michala archanjela. Tak sa aj tento pomník k jeho úcte stáva miestom zvláštnych milostí, nielen tak, ako to bolo po stáročia, ale iste aj do súčasnosti i budúcnosti. Pripomínať to bude i tabuľa s modlitbou k sv. Michalovi archanjelovi osadená na podstavci.
Veľká vďaka patrí všetkým darcom, ktorí sa zapojili a prispeli tak k tomuto dielu a zabezpečili finančné prostriedky. Taktiež veľká vďaka patrí aj p. Jurajovi Petríkovi z K. Poruby, ktorý realizoval celé osadenie a práce s tým spojené ako i našim veriacim i členom FR pri výpomoci.
10.8. - Úcta sv. mučeníčky Filomény
K 10. augustu sa viaže prenesenie ostatkov mučeníčky sv. Filomény, céry gréckeho vladára, ktorá v 3. storočí za čias vlády cisára Diokleciána podstúpila mučenícku smrť. Bola nazvaná zázračnou divotvorkyňou 19. storočia pre mnohé zázraky na jej príhovor, uctievaná mnohými svätými, medzi inými aj sv. Ján Maria Vianneyom, arským farárom, ktorý bol vyhlásený Benediktom XVI. za patróna kňazov. Po sv. Liturgii k jej úcte sa uskutočnila modlitba, ktorá bola spojená s pomazaním olejom, ktorý v mieste odpočinku jej telesných ostatkov bol vzatý z lambády, ktorá sa zapaľuje k jej úcte. V úcte svätých sa ukrýva požehnanie a sila veľkého svedectva ale aj mocného príhovoru u Pána.
1.9. - Spoločenstvo modlitieb žalmov
V mesiaci september sa vo farnosti otvorilo cesta spoločenstva MODLITIEB ŽALMOV. Celú jednu kaftizmu sa modlí jeden veriaci, príp. aj rodinní príslušníci každý deň, a po mesiaci sa modlitby kaftiziem žalmov menia. V celej farnosti /Davidov i K.Poruba/ sa tak vytvorili 3 skupiny, čo znamená trojnásobnú modlitbu celého žaltára vo farnosti každý deň. Sila modlitieb žalmov je nespochybniteľná, je súčasťou celého bohoslužobného života cirkvi, ako hovorí aj videnie jedného z opátov, ktorý pri modlitbe žalmov videl oproti sebe čierne vojsko, a povedal: „Nič tak netrápi démonov, ako modlitba žalmov.“
14.9. - Návšteva pápeža Františka v Prešove
Pri pastoračnej návšteve Slovenska zavítal pápež František aj do Prešova, sídla našej gréckokatolíckej metropólie, kde slávil Božskú sv. Liturgiu k sviatku Povýšenia sv. Kríža za účasti hierarchov, kňazov i veriacich, ktorí boli účastní i z našej farnosti. Po návšteve pápeža Jána Pavla II. v roku 1995 to bola návšteva druhého pápeža v histórii v sídle našej gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
Rok 2021 i jeho záver ako aj slávenie sviatkov Narodenia Pána bol poznačený pandemickými opatreniami i zákazmi bohoslužieb, ťažkým zásahom voči náboženskej slobode i praktizovaniu viery.