Rok 2018

Detský karneval (6. ročník)

10.2. – Už šiesty ročník karnevalu nanovo otvoril čas pre tých najmenších, aby sa podelili so svojimi maskami i radostnými chvíľami uprostred tanca, hudby a zábavy.

Putovná ikona Krásnobrodskej Bohorodičky

V mariánskom mesiaci máj sme vo farnosti privítali putovnú ikonu zázračnej Krásnobrodskej Bohorodičky. Jej vznik sa podľa tradície datuje do 14. storočia. Od 16. storočia sa stáva pri baziliánskom kláštore v Krásnom Brode centrom púti a úcty gréckokatolíckych veriacich. Dnes je táto ikona uchovávaná v chráme sv.Jána Krstiteľa ako súčasť krásnobrodského kláštora. Putovaním po farnostiach sa znovu obnovuje nielen úcta k tejto mariánskej ikone, ale aj samotná mariánska úcta, ktorá odráža hlbokú nábožnosť a vieru kresťanského ľudu.

Liturgia k úcte libanonského svätca sv.Charbela Machlúfa (8.5.)

Názov Libanon pochádza zo semitského slovného spojenia „Lebanon“, ktoré znamená „byť biely ako mlieko“. Tento názov vychádza zrejme z toho, že libanonské vrchy sú pokryté snehom. Práve v tejto krajine sa 8.5.1828 v dedinke Beka Kafra narodí sv. Charbel. Otca stráca vo veku 3 rokov. Jeho zbožná matka sa vyslovila: „Beda tomu, kto by ma chcel odtŕhať od svätého života“, bola vzorom kresťanského života aj pre svojich sedem detí.

Aj Charbel od malička kráčal v týchto šľapajách a vyhľadával skôr ústranie a spoločnosť živého Boha v modlitbe. Vybudoval si malú svätyňu, a tam trávil svoj voľný čas. Jeho výrok, „Chcem vidieť krásu Božej tváre“ znamenalo úplné oddanie sa životu, ktorý patrí výlučne Bohu. Po vstupe do kláštora v Annay a po rokoch prísneho asketického života dostáva povolenie k pustovníckemu životu a tam obdivuhodným spôsobom žije v hrdinskom asketizme, kde je známe že spal iba trochu a to postojačky opretý o stenu, v mraze trávil hodiny pred bohostánkom.

Už počas života sa diali znamenia a zázraky, a po smrti sa povesť sv. Charbela dostáva za hranice Libanonu. Dnes sú desaťtisíce svedectiev z celého sveta, ktoré svedčia o vyslyšaní mnohých prosieb i zázračných uzdravení. Z jedného zjavenia po zázračnom uzdravení ženy, sa slávia bohoslužby k úcte sv. Charbela, ktorý si prial, aby ľudia pamätali na Boha, a slávili tak Sväté tajomstvá. 

Práve na 190. výročie od narodenia sv. Charbela sme slávili prvú sv.Liturgiu k úcte sv. Charbela s molebenom k jeho úcte, počas ktorého bolo požehnanie relikviou 1. stupňa a pomazanie olejom, ktorý je zmiešaný s tekutinou, ktorá vyviera z tela sv. Charbela už skoro dve storočia.

Celodenné poklony pred Najsv. Eucharistiou

Od 18.5. sme v našom farskom chráme zaviedli celodenné poklony pred najsvätejšou Eucharistiou každý piatok v týždni od 8.00 hod ráno až do večernej bohoslužby. Eucharistia je centrom života Cirkvi i srdcom Cirkvi, je tajomstvom Krista, ktorý prebýva do konca sveta v spoločenstve božieho ľudu v Cirkvi a stáva sa pre každého zvlášť pokrmom večného života, pravým Chlebom, ktorý sa dáva za našu spásu a posväcuje a očisťuje duše, pripravuje ich tak pre Božie kráľovstvo. Poklona v chráme je tým najcennejším stretnutím medzi Bohom a človekom v rozhovore modlitby a prejave poklony a oslavy pred Svätým Bohom.

Výlet - Litmanová a Bachledová dolina

Spoločný farský výlet detí a mládeže sa uskutočnil počas druhého prázdninového mesiaca augusta na známe mariánske pútnické miesto v Litmanovej, kde bol spoločná sv. Liturgia a mariánsky moleben. Cesta potom pokračovala do Bachledovej doliny k atrakcii chodníka korunami stromov, ktorým sa zavŕšil tento celodenný pekný výlet aj s účasťou niektorých rodičov.

Púť do Ríma (4.10. - 10.10.2018)

Na 10. výročie ustanovenia prešovskej archieparchie sa uskutočnila púť veriacich so svojimi biskupmi a kňazmi gréckokatolíckych eparchií do Ríma, kde boli pripravené slávenia bohoslužieb v rímskej bazilike sv. apoštola Petra vo Vatikáne, kde súčasťou programu bola aj audiencia s pápežom Františkom v aule Pavla VI. Ďalšia bohoslužba bola aj v bazilike Santa Maria Maggiore, ktorá bola súčasťou bohoslužby vďaky za všetky milosti udelené našej gréckokatolíckej cirkvi. Program v Ríme bol zavŕšený všeobecnou audienciou na námetí sv. Petra vo Vatikáne.

Naša farská púť mala svoju prvú zastávku v Benátkach, ktoré sú skvostom Talianska so svojou bohatou históriou. Cestu sme absolvovali loďou, a navštívili sme slávne námestie sv. Marka v Benátkach ako aj baziliku sv. Marka evanjelistu, kde sú uložené aj jeho ostatky. Po prehliadke bola ďalšou zastávkou Padova a návšteva kláštora, kde sú uchované ostatky ďalšieho veľkého svätca sv. Leopolda Mandiča. Tu sme slávili aj sv. Liturgiu a poslednou zastávkou tohto dňa bola bazilika sv. Antona Paduánskeho, ktorý bol jednym z najslávnejších kazateľov františkánskeho rádu. Večer sme docestovali do Ríma, kde bolo naše farské spoločenstvo ubytované v hoteli v Ríme, kde bola zabezpečená okrem nocľahu aj strava.

Voľné chvíle boli okrem spoločných bohoslužieb v rímskych bazilikách vyhradené aj prehliadke mesta Ríma, kde bol našim sprievodcom o. Miroslav Mrúg, v tom čase na štúdiách v Ríme. S ním sme navštívili baziliku sv. Jána v Lateráne, Anjelský hrad, Fontánu Di Trevi a mnohé ďalšie pamätné i posvätné miesta. Vzácnymi boli aj návštevy počas ďalších dní v Pompejách vo svätyni Matky Božej Pomejskej i modlitba pred ostatkami veľkého mariánskeho ctiteľa bl. Bartolomeja Longa. Ďalšou zastávkou bola návšteva v San Giovanni Rotondo, ktoré je späté so životom a dielom sv. pátra Pia, jedného z najväčších osobností 20. storočia.

Posledný deň to bola návšteva v Assisi, mieste života i smrti sv. Františka a sv. Kláry. K večeru sme navštívili aj miesto domčeka Panny Márie v Lorete. Počas cesty sme okrem modlitieb prezreli aj filmy zo života svätých a tak viac vnímali miesta, ktoré sme potom navštívili. Vďaka patrí Bohu i 50 veriacim, kde spolu s našim duchovným otcom i o. Petrom sme prežili nezabudnuteľné chvíle milostí i spomienok.

Spustenie farskej webovej stránky (18.11.)

Nová webová stránka farnosti bola vytvorená najmä z potreby programu bohoslužieb, následne kontaktu s veriacimi mimo farnosť a postupne aj niektorými užitočnými vecami, ktoré môžu byť obohatením duchovného života veriacich. Stránka je tak využitím priestoru, ktorý sa otvára aj mimo hranice našej farnosti a stáva sa súčasťou mediálneho sveta.