o.Matúš Čekan – spomienka

Bolo to v roku 2006 vo februári, keď pár mesiacov po nastúpení do vranovskej farnosti som inicioval myšlienku slúženia sv. Liturgií na sídlisku Juh vo Vranove n/T. Vytvorila sa tak perspektívna filiálka. Týmto mesiacom sa začala písať kapitola nového dieťaťa, keď sme započali slávenie sv. Liturgií v cirkevnej škole sv. Dominika Savia. Účasť bola veľmi pozitívna, cez týždeň aj v nedeľu.

Spomienková bola naša púť do Ríma a tiež do San Giovanni Rotondo, kde sa celé spoločenstvo na  môj návrh utvrdilo pre  patrocínium chrámu, zasvätenému sv. pátrovi Piovi z Pietrelciny. V priebehu pár mesiacov sa vyzbieralo vyše pol milióny slovenských korún, zhotovili sa projekty pre výstavbu nového, veľkého chrámu. To nadšenie veriacich i novej filiálnej rady bolo veľkým povzbudením i pre nás kňazov.

V roku 2007 došlo v jednom okamihu k náhlemu oddeleniu juhu od mesta a vytvoreniu samostatnej farnosti. Prvým správcom sa stal o.Mgr. Pavol Dolinský. V roku 2009, pri temnom pozadí môjho odsunutia z vranovskej farnosti sa v tom istom čase stal správcom farnosti Vranov – Juh o. Mgr. Matúš Čekan.

Nepoznal som ho veľmi, ale aj z reakcií veriacich to bol služobník, žijúci Bohu a farnosti. Bolo šťastím pre „južanov“, že tam neprišiel niekto, kto by to zvalcoval, ako niekedy býva, ale ktosi, kto napĺňal svoje poslanie obetavou službou, formujúc tak toto nové dieťa, nové spoločenstvo, ktoré sa zrodilo v roku 2006, a ktoré bolo veľmi tvarovateľné a perspektívne.

Vtláčal toto nadšenie, ktoré sa iste prehlbovalo v príhovore sv. pátra Pia. Sám sa odvážne postavil na stranu svedomia, vo veci, ktorá tak bolestne rozdeľuje spoločnosť i cirkev.

o.Matúš bude iste z druhého brehu – z večnosti pamätať na svoju farnosť, na veriacich, ktorí mu boli zverení. Ktorých si obľúbil a ktorí si obľúbili jeho. Večná mu pamiatka, blažený pokoj a večná pamiatka!

o. Dr. Štefan Kopčák