Sv. Terezia z Lisieux – Posledné miesto

Na 3. októbra slávi cirkev sviatok sv. Terezia od Dieťaťa Ježiša a svätej Tváre, panny a učiteľky Cirkvi. Narodila sa 2. januára 1873 v Alençonu v severozápadnom Francúzsku. Vlastným menom sa volala Maria Františka Terézia Martinová. Keď mala tri a pol roka, zomrela jej matka a otec sa i s deťmi presťahoval do Lisieux. Tam v pätnástich rokoch vstúpila do kláštora bosých karmelitánok. Vynikala pokorou, evanjeliovou jednoduchosťou a predovšetkým dôverou v Boha. Týmto čnostiam učila slovom i príkladom mladé novicky. Svoj život obetovala za obrátenie hriešnikov, za kňazov a za šířenie viery. Zomrela na tuberkulózu 30. septembra 1897. V roku 1925 bola vyhlásená  za svätú a roku 1927 za patrónku misií. V roku 1997 bola vyhlásená za učiteľku Cirkvi. Patrí medzi najpopulárnejších svätých celej Cirkvi.

Nikdy nevyhľadávajme to, čo je veľké v očiach smrteľníkov… Jediné, čo nevzbudzuje závisť, je posledné miesto. Len ono je slobodné od márnosti a zármutku ducha… „Cesta človeka nie je v jeho moci“ (Jer 10,23) a niekedy sa sami pristihneme pri túžbe po sláve. Tak sa pokorne zaraďme medzi nedokonalých, pokladajme sa za malé duše, ktoré Boh musí v každom okamžiku podopierať. Len čo uvidí, že sme naozaj presvedčení o našej ničote, podá nám ruku. Keby sme sa ešte stále pokúšali o niečo veľké, hoci pod zámienkou horlivosti, Ježiš nás nechá samotných. „Len si pomyslím: Moja noha je slabá, a už ma podopiera, Pane, tvoja milosť.“ (Ž 94,18). Ozaj, stačí sa ponížiť a s láskou znášať svoje nedokonalosti. V tom spočíva pravá svätosť! Chyťme sa za ruky… a ponáhľajme sa na posledné miesto… Nikto s nami nebude súperiť…Milovať znamená dať všetko, aj seba samého.

Dážď ruží – modlitbový tridsiatok na príhovor sv. Terézie z Lisieux

“Keď budem v nebi, vyprosím vám veľa milostí… „Bude to ako dážď ruží.“

Prosme o príhovor svätú Teréziu z Lisieux, ktorá sľúbila, že keď bude v nebi,

bude sa snažiť konať dobro na zemi.

Modlitba, ktorú sa modlíme tridsať dní, jednotlivo alebo v spoločenstve:

† V mene Otca i Syna i Svätého Ducha. Amen.

Bože, Otče náš, ty si vezmeš k sebe svoje deti, ktoré ti tu na Zemi verne slúžia. Sv. Teréziu bezpodmienečná dôvera a detské spoľahnutie sa na teba naplnili nádejou, že: „Ak dobrý Boh vypočuje moje želanie, tak bude môj nebeský život pokračovať na zemi až do konca sveta. Áno! Večnosť budem tráviť tým, že budem konať dobro na zemi.“

Pane, spoliehajúc sa na Terezkin príhovor, vo viere a dôverujúc jej  Ťa prosím,  vyslyš moju prosbu … (povedz svoju prosbu)

Milovaný Ježišu, Spasiteľ môj! Prišiel si na tento svet, trpel, zomrel a vstal z mŕtvych, aby sme mohli spoznať Tvoju pravú tvár. Prosíme Ťa, daj nám tú milosť, aby Terezka, ktorá ti dala celý svoj život za spásu duší, aj dnes mohla konať dobro na zemi. Kráčajúc po jej úzkej ceste sa Ti chcem aj ja celkom odovzdať. Na jej príhovor ťa prosím, vypočuj moju modlitbu.

Duch Svätý Tešiteľ, Ty si zdrojom všetkej lásky. Ty si zahrnul Terezku svojimi milosťami a vlial do jej srdca dokonalú schopnosť, stať sa svätou. Na jej príhovor Ťa prosím, podnieť moje túžby, smeruj moje prosby a nauč ma modliť sa v izbietke svojho srdca, kde prebývaš.

Otče náš,… Raduj sa Bohorodička,… Sláva Otcu,…

Svätá Terezka od Dieťaťa Ježiša a Sv. Tváre, hľaď na moju dôveru k tebe, prijmi moje prosby, a predlož ich Najsvätejšej Trojice. Pros za mňa Pannu Máriu, ktorá sa na teba v čase skúšky, usmievala ako matka. Pros najmä za tých, ktorí sú ustatí a viac trpia než ja. Zjednoť ma do bratskej jednoty so všetkými, ktorí o tvoj príhovor prosia. Nauč ma trpezlivosti, vytrvalosti a k obetovaniu svojich utrpení.

Získaj mi tieto milosti, ak je to vôľa Najsvätejšej Trojice. Vydoby pre mňa, aby som sa posilnil/a v denných modlitbách a dostal/a pomoc aj v hodine svojej smrti, aby som sa z tohto sveta dostal/a do Otcovho nekonečného pokoja a spoznal/a večné radosti Božích detí.  Amen.